جت‌فن و انواع آن

جت‌فن و انواع آن

استفاده از جت‌فن‌ها امروزه یکی از راه‌‌های کنترل دود پارکینگ هنگام آتش‌سوزی است که می‌تواند صدمات ناشی از گسترش دود و آتش‌سوزی را در ساختمان به حداقل برساند. سیستم‌های جت‌فن عموماً راه‌حل ارزان و پربازدهی برای کنترل دود در پارکینگ‌ها تلقی می‌شوند و اگر به خوبی طراحی شوند، می‌توانند به عنوان یک ابزار معتبر برای حفظ ایمنی در برابر آتش باشند.

جت‌فن‌ها از سه نظر با سیستم‌های تهویه سنتی متفاوت‌اند:

  • جت‌فن‌ها جایگزین کانال‌ کشی می‌شوند و می‌توانند جریان هوا را در پارکینگ کنترل کنند.
  • مدیریت و کنترل دود ویژگی‌های کلیدی جت‌فن‌ها هستند و دارای تکنیکی هستند که معمولاً با سیستم‌های کانال‌کشی سنتی نمی‌توان به آن دست یافت.
  • در پارکینگ‌های بزرگ‌تر، مهندسی سیستم بر اساس اندازه آتش طراحی به جای سرعت تعویض هوا در پارکینگ که در مقررات فعلی ساختمان‌ها به آن اشاره شده است، صورت می‌گیرد.

کاربردهای سیستم جت‌فن

سیستم‌های جت‌فن یا برای محدود کردن دمای بالای ناشی از آتش‌سوزی در پارکینگ و یا برای ایجاد یک مسیر امن ورودی برای آتش‌نشانان به کار می‌رود. این دو هدف درواقع دو حالت عملکردی این سیستم‌ها محسوب می‌گردد که با نام‌های “پاکسازی دود” و “کنترل دود” شناخته می‌شوند. تفاوت عمده بین این دو حالت آن است که حالت کنترل دود (ایجاد مسیر امن برای آتش‌نشانان) نیازمند تخلیه دود بیشتر و در نتیجه جت‌فن‌های قوی‌تری است. این دو حالت در شکل‌های زیر به اختصار بیان شده است.

 پاکسازی دود (محدود کردن دما)

جت‌فن

 

  1.  دریچه‌های اصلی تخلیه یا تامین
  2. جت‌فن‌ها در زیر سقف نصب می‌شوند
  3. دود در پارکینگ وجود دارد، اما دمای آن به طور قابل توجهی کاهش یافته است

کنترل دود (ایجاد مسیر امن برای آتش‌نشانان)

جت‌فن

  1.  دریچه‌های اصلی تخلیه یا تامین
  2.  جت‌فن‌ها در زیر سقف نصب می‌ شوند
  3.  پخش دود بوسیله جریان‌های مخالف با هم محدود شده است
  4.  مسیر عاری از دود برای آتش‌نشانان

 

نکات مهم درمورد استفاده از جت‌فن‌ها

نکته مهم هنگام استفاده از جابجایی افقی هوا در تهویه بوسیله جت‌فن‌ها آن است که تا زمانی که ساکنین ساختمان محل آتش‌سوزی را ترک نکرده‌اند نباید به کار بیفتند، زیرا باعث پخش دود و ایجاد مشکل برای ساکنین ساختمان می‌شوند. پس از طی شدن دوره تأخیر، جت فن‌ها باید در تعداد لازم به کار بیفتند تا دود را به طور مؤثر به سمت نقاط استخراج در مواقع آتش‌سوزی هدایت کنند.

باید اطمینان حاصل شود که تعداد جت‌‌فن‌های فعال شده باعث حرکت حجمی از هوا که بزرگتر از مقدار خارج شده توسط فن تخلیه (اگزاست) است نشوند. موقعیت راه‌پله، راهروهای فرار، و درب‌های لابی، در صورت وجود، باید با موقعیت‌ جت فن‌ها و جهت جت هوا هماهنگ شود تا از تاثیرات فشار دینامیک هوا بر درب‌ها که ممکن است باعث ورود دود به لابی، راه پله و راهروها شود، جلوگیری شود.

همچنین کلیه فن‌های در نظر گرفته شده برای خروج گازهای گرم مورد استفاده در سیستم تهویه پارکینگ باید مطابق با BS EN 12101-3 مورد آزمایش قرار بگیرند تا از مناسب بودن آنها برای کار در دمای 300 درجه سانتیگراد برای یک دوره زمانی حداقل 60 دقیقه‌ای (کلاس F300) اطمینان حاصل گردد. عملکرد یک جت‌فن به عوامل متعددی از جمله ظرفیت تخلیه (متوسط سرعت جریان هوا در پارکینگ)، اندازه آتش، شکل و اندازه پارکینگ و نیروی تراست جت‌فن بستگی دارد.

انواع جت‌فن‌ها

جت‌فن‌ها در یک تقسیم بندی کلی به دو دسته گریز از مرکز و محوری تقسیم‌بندی می‌شوند. یک جت‌فن به‌گونه‌ای طراحی می‌شود که بتواند حجم قابل توجهی از هوا را با یک نیروی تراست که در اثر تولید یک جت با سرعت بالا ایجاد می‌شود، جابجا کند.

جت‌فن جت‌فن
نمونه‌ای از یک جت‌فن گریزازمرکز نمونه‌ای از یک جت‌فن محوری

 

تفاوت اصلی جت‌فن‌های گریز از مرکز و محوری در جریانی است که تولید می‌کنند. جت‌فن‌های محوری یک جریان افقی ایجاد می‌کنند، درحالیکه جت‌فن‌های گریزازمرکز یک جریان با شیب ایجاد می‌کنند. این شیب ایجادشده در جریان موجب می‌گردد که ستون‌ها و سایر موانع مشکلی برای حرکت هوا ایجاد نکنند. فن‌های محوری برای حرکت دادن هوا در بالای فضای پارکینگ و خطوط رانندگی مناسب هستند. فن‌های گریزازمرکز می‌توانند پروفیل‌های جریان در ارتفاع کمتر تولید کنند، به همین دلیل برای پارکینگ‌های دارای سقف با ارتفاع کمتر هم مناسب‌ هستند. فن‌های گریزازمرکز برای پارکینگ‌هایی با ارتفاع سقف بالا مناسب هستند، زیرا همانطور که عنوان شد جریان تولیدشده توسط این نوع از جت‌فن‌ها اجازه می‌دهد که این جت‌فن‌ها بر روی سقف نصب شوند و حرکت هوا را در سطوح نزدیک به زمین نیز ایجاد کنند.

جمع‌بندی

امروزه جت‌فن‌ها به عنوان جایگزینی برای سیستم‌های تهویه سنتی دود پارکینگ (که شامل کانال‌کشی است) می‌توانند به کار روند. محدود کردن دمای بالای ناشی از آتش‌سوزی در پارکینگ و ایجاد یک مسیر امن ورودی برای آتش‌نشانان دو کاربرد مهم سیستم‌های جت‌فن هستند که در کاربرد دوم نیاز به جت‌فن‌های قوی‌تری است. جت‌فن‌های گریزازمرکز و محوری دو نوع متداول جت‌فن‌ها هستند. نوع محوری می‌تواند بر روی سقف پارکینگ نصب شود و یک جریان افقی هوا را در نزدیکی سقف ایجاد کند، درحالیکه نوع گریزازمرکز می‌تواند یک جریان مایل تولید کند و در نزدیکی کف پارکینگ هم موجب جابجایی هوا شود.

 

 

بدون نظر

فرم نظر در این زمان بسته است.