هواساز

هواساز

هواساز دستگاهی است که از آن برای تهویه‌ی مطبوع هوا، سرمایش و گرمایش استفاده می شود. بارزترین ویژگی آن فیلتر کردن هوای خروجی، امکان تنظیم رطوبت و اکسیژن و کنترل دما می باشد. هواسازها در سه نوع معمولی، هایژنیک و سقفی تو کار به بازار عرضه می‌شوند.

هواساز معمولی:

هوارسان هایی که ساختار معمولی و بدنه ای از جنس گالوانیزه دارند. عمدتاً شامل یک یا نهایتاً دو بسترِ فیلتراسیون، کویل سرمایش / گرمایش و فن دمنده تشکیل شده اند. در واقع، این نوع سیستم ها برای هر فضایی که نیاز به هوای خیلی تمیزی ندارند، بکار گرفته می شوند. تالارهای پذیرایی، دانشگاه ها، سالن های ورزشی و مراکز خرید زنجیره ای، از نمونه کاربری هایی هستند که در آنها می توان از هواسازهای معمولی استفاده نمود.

 

هواساز هایژنیک:

هواسازهایی با الزامات ویژه در طراحی و ساخت که می توانند هوای کاملاً استریل و تمیزی (عاری از گرد و غبار، ذرات معلق و مواد آلاینده) را برای فضاهایی مانند بیمارستان ها، آزمایشگاه های ابزار دقیق و اتاق های تمیز تأمین کنند. از جمله این الزمات، استفاده از پروفیل های ترمال بریک در تولید فریم دستگاه، ساخت جداره داخلی بدنه از ورق استیل و با گوشه های منحنی، استفاده از فن های بدون پولی و تسمه و استفاده از فیلترهای بیشتر و حساس تر و اشعه UV برای فیتراسیون و ضدعفونی می باشد. کویل استفاده شده در این هواساز معمولا به صورت چهار لوله ای می باشد.

عمل فیلتراسیون هوا در این نوع هواساز ها در سه مرحله صورت می گیرد.

ابتدا یک فیلتر فلزی مشبک عبور داده می‌شود تا مواد جامد و درشت موجود در هوا در این مرحله فیلتر شوند. در مرحله دوم فیلتراسیون از فیلترهای کیسه‌ای استفاده می‌شود تا حدود 95% از آلودگی‌های هوا حذف شود.

این دو مرحله عمل فیلتراسیون در هر دو نوع هواسازهای معمولی و هایژنیک یکسان است.

مرحله سوم فیلتراسیون که فقط مخصوص هواسازهای هایژنیک است، شامل فیلترهای مخصوص هپا و اولپا است که می‌توانند تا 99/99 درصد پاکسازی هوا را انجام دهند. فیلتر هپا ذرات بزرگتر از 3/0 میکرون و فیلتر اولپا ذرات بزرگتر از 12/0 میکرون را می‌توانند حذف کنند.

 

هواساز

 

 

هواساز سقفی تو کار:

در واقع نوعی هواساز معمولی با ظرفیت هوادهی نسبتاً پایین است که در سقف کاذب و داخل ساختمان قرار می گیرد. بنابراین معمولاً امکان به کارگیری آیتم های مختلف در چنین دستگاهی وجود ندارد زیرا به دلیل محدودیت ها در سقف و شرایط پروژه، بهتر است تا حد امکان از اندازه های کوچکتری از دستگاه استفاده نمود. و دستگاه از یک لایه پیش فیلتر فلزی، کویل مشترک سرمایش و گرمایش و فن دمنده تشکیل شده است. به بیان ساده تر سیستم های سقفی توکار همان ساختار فن کویل های کانالی را دارند، با این تفاوت که قادرند هوای بیشتر و با فشار بالاتری را تأمین کنند. از چنین دستگاهی می توان در رستوران ها، فروشگاه ها و فضاهای مشابه دیگری که در آنها فضای سقف کاذب مناسب بوده و حجم هوادهی مورد نیاز چندان زیاد نیست استفاده ن

بدون نظر

فرم نظر در این زمان بسته است.