استاندارد سیستم‌های کنترل دود با استفاده از موانع و اختلاف فشار

این نسخه از NFPA 92A (استاندارد سیستم‌های کنترل دود با استفاده از موانع و اختلاف فشار) توسط کمیته فنی سیستم‌های مدیریت کنترل دود تهیه شد و توسط NFPA در نشست فنی این انجمن در ماه ژوئن که در تاریخ 6 تا 10 ژوئن 2005 در لاس وگاس برگزار شد، عملیاتی گردید.

این استاندارد توسط شورای استاندارد در تاریخ 29 جولای 2005 صادر گردید و در تاریخ 18 آگوست 2005 عملیاتی و جایگزین کلیه نسخه‌های قبلی شد. این نسخه از NFPA 92A در تاریخ 18 آگوست 2005 به عنوان یک استاندارد ملی آمریکا تأیید شده است.

 

منشا و چگونگی توسعه NFPA 92A:

شورای استاندارد NFPA در اکتبر سال 1985، کمیته فنی سیستم‌های مدیریت دود را تأسیس کرد و آن را مسئول رسیدگی به دستورالعمل‌ها و موضوعات مربوط به مدیریت دود ناشی از آتش‌سوزی ساختمان کرد. با کمک کمیته فرعی سابق کنترل دود که مربوط به کمیته فنی تهویه مطبوع می‌شد، اعضا در سال 1986 در کمیته سیستم‌های مدیریت دود منصوب شدند.

به عنوان اولین تلاش در راستای مدیریت دود، پیش نویس سند جدیدی با عنوان NFPA 92A تهیه شد که به کنترل دود با استفاده از موانع، جریان هوا و اختلاف فشار می‌پرداخت تا دود ناشی از آتش‌سوزی در ناحیه منشا آتش محدود شده و سایر نواحی حفظ شوند. نسخه 1993 با در اختیار قرار دادن جدیدترین فناوری، به بهبود علم و هنر کنترل دود کمک نمود. نسخه 1996 دستورالعمل‌هایی را در مورد نظارت بر سیستم‌های کنترلی اضافه کرد. همچنین ضمیمه قابل توجهی را در مورد آزمایش نشتی محفظه‌های کنترل دود ارائه داد.

نسخه 2000 شامل یک بازنگری کامل بود و در آن اطلاعاتی مبتنی بر تحقیق در مورد طراحی و آزمایش سیستم‌های کنترل دود برای پناهگاه‌ها، لابی‌های آسانسور، راهروهای بالابر و دهلیزها اضافه گردید. فصلی برای پرداختن به مدل‌های رایانه‌ای اضافه شد و معیارهای سیستم‌های کنترل و ایستگاه‌های کنترل آتش نشانی بهبود داده شد و روشن گردید.

نسخه 2006 یک ویرایش عمده از نسخه قبلی است. این سند به عنوان یک استاندارد با مقررات اجباری در مورد طراحی، نصب و آزمایش سیستم‌های کنترل دود ارائه شده است.

این سند همچنین برای مطابقت با کتابچه راهنمای Style for NFPA Technical Committee مجدداً تنظیم شده است. علاوه بر این، تغییرات نگارشی دیگری نیز برای بهبود استفاده از این استاندارد اعمال شده است. تحولات عمده فنی شامل منبع تغذیه سیستم‌های کنترل دود، دریچه‌ها، نشت از طریق موانع دود از جمله درب‌های خروجی در راه‌پله‌ها، سیم‌کشی سیستم، اسناد طراحی، مراحل آزمایش و زون‌بندی چاهک آسانسور و لابی‌های آسانسور می‌شود.

چند نکته مهم در سیستم‌های کنترل دود

نکته مهم: این سند NFPA برای اعلام اخطارهای مهم در دسترس همگان قرار گرفته و هیچگونه مسئولیت قانونی ندارد. این اعلان‌ها و سلب مسئولیت‌ها در کلیه نشریات حاوی این سند وجود دارد و ممکن است تحت عنوان “اطلاعیه‌ها و سلب مسئولیت‌های مهم در مورد اسناد NFPA ” یافت شوند. همچنین می‌توان آن‌ها را در صورت درخواست از NFPA و یا در www.nfpa.org/disclaimers مشاهده نمود.

توجه: علامت ستاره (*) بعد از شماره یا حرف مشخص کننده یک پاراگراف بدان معناست که توضیحات مربوط به آن پاراگراف در ضمیمه A آورده شده است.

مرجعی که داخل براکت [ ] پس از یک بخش یا پاراگراف ذکر می‌شود، نشان‌دهنده اطلاعاتی است که از سند NFPA دیگری استخراج شده است. به منظور تسهیل استفاده از این سند، عنوان و نسخه کامل منابع بخش‌های اجباری سند در فصل 2 و منابع مربوط به بخش‌های اطلاعاتی، در پیوست (ز) آورده شده است.

تغییرات نگارشی در مطالب استخراج شده شامل تجدید نظر در ارجاعات به یک بخش مناسب در این سند و یا درج شماره سند به همراه شماره بخش هنگام ارجاع به سند اصلی است. درخواست برای تفسیر متن استخراج شده و یا تجدید نظر در آن باید به کمیته فنی مسئول سند اصلی ارسال شود.

اطلاعات مربوط به نشریات ارجاع شده را می توان در فصل 2 و پیوست (ز) یافت.